Oferty  Artystyczne  Stacji  Bukownica

…………………………………………………………......

 

                     *Usługi *Spektakle*Koncerty*Pikniki*

 

.........................................................................................................

                                    Usługi artystyczne

………………………………………………………………………………….....

 

1. Zespół muzyczny Bajadera – zapewni niezapomniane bale karnawałowe, studniówkowe - z muzyką z różnych lat, zabawy andrzejkowe, dancingowe i inne, potańcówki z nauką tańców i zabaw ludowych, wesela nowoczesne i w starym stylu z oczepinami i zabawami w dobrym guście. Skład – Beata Jeżewska, Maria Wróbel, Mirosław Borkowski.

 

2. Kapela Maruchy – 2-3 godzinne wejścia na wesela z muzyką i śpiewem na żywo. W programie pieśni wielkopolskie i zabawy weselne oraz staropolskie oczepiny. Wzruszające i pełne humoru i swady. Muzykanci i śpiew – Czesław Ciemny - akordeon, Mirosław Borkowski – klarnet, trąbka, Krzysztof Ciemny - saksofon, akordeon, Bożena Rybczyńska - altówka, Marek Graj – bęben, Beata Jeżewska - marakasy, Anita Smardz – flet, Maria Wróbel – flet, marakasy. Stroje stylizowane na wiejskie, wielkopolskie.

 

3. DJ z nagłośnieniem - na osiemnastki, urodziny, zabawy, spotkania w kameralnym gronie, zabawy zakładowe.

 

4. Nagłośnienie imprez plenerowych i w budynkach z akustykiem

 

5. „Zima lubi dzieci”, „Gdzie ten Mikołaj”, „Tam gdzie bocian leci” , "Magiczny Bałwanek Muzyk" i inne - interaktywne programy estradowe tematyczne według zamówienia. W programie zabawne prezentacje aktorów, przeplatane zabawami z tańcem, zadaniami plastycznymi, technicznymi i sprawnościowymi dla dzieci. Doskonale nadają się na  Mikołajki, Bale Karnawałowe, Dzień Dziecka, Urodziny Dzieci itp.

 

 

 6. Organizacja uroczystości:

 

- Benefisy – po zapoznaniu z twórczością jubilata przedstawimy program

- Urodziny i imieniny dla dzieci, młodzieży i dorosłych – bogaty

  program turniejów, konkursów i zabaw.

- Festyny – konkurencje , konkursy, zabawy tematyczne, zabawa

  z zespołem.

 

7. Warsztaty Teatralne dla grup zorganizowanych w każdym wieku:

·         Teatr przedmiotu

·         Teatr cieni

·         Teatr lalek

·         Teatr z wiersza

·         Teatr żywego planu

·         Teatr masek

·         Teatr czarny

      Teatr poetycki

 

8. Warsztaty muzyczno-wokalne:

·         Nauka śpiewu

·         Nauka gry na instrumentach ( organach, trąbce, gitarze, flecie prostym

 i klarnecie itp.).

 

9. Zajęcia artystyczne:

·         Teatr Stacja Bukownica – zapraszamy do udziału w spotkaniach i tworzenia spektakli.  Próby wtorki godz. 18.00  – stacja kolejowa w Bukownicy (udział bezpłatny) prow. Maria Wróbel

·         Chór Stacja Bukownica  – zapraszamy do naszego grona - spotkania - poniedziałki godz. 19.30 stacja kolejowa w Bukownicy (udział bezpłatny)

prow. Mirosław Borkowski

·         Młodzieżowa Grupa Artystyczna Stacja Bukownica – zapraszamy dzieci i młodzież do nauki śpiewu i gry na instrumentach ( flet, organy, trąbka, klarnet, gitara) – spotkania godz. umawiane indywidualnie

prow. Mirosław Borkowski

 

 

.........................................................................................................

 Teatr Stacja Bukownica proponuje spektakle:

.........................................................................................................

1. „Chatka bajek „ – spektakl interaktywny dla dzieci  
w reż. Marii Wróbel

Proponujemy spektakl interaktywny dla dzieci „Chatka bajek” inspirowany baśnią J. Ch. Andersena i wierszami E. Ostrowskiej. Najpierw przenosi dzieci w świat zagadek, które wysnuwają się z chatki bajek. Następnie powstają mury pałacu gdzie rozgrywa się baśń wysnuta z chatki, która opowiada jak to sprawdzano w baśniowych czasach czy królewna jest prawdziwa. W trakcie spektaklu dzieci uczestniczą w balu, a wszystkie dzieci śpiewają z błaznem w połowie spektaklu i na końcu z całym dworem. 

Możemy program wydłużyć o zabawy i konkursy dla dzieci zabierając je 
w świat pełen bajek „Worek pełen bajek” – quizy i zagadki dla dzieci bądź
w „Podróż dookoła świata”„ – zabawy ruchowe.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci ale możemy zagrać go również dla 
dorosłych i dla młodzieży i osób starszych. Może być grany w małych jak
i bardzo dużych pomieszczeniach gdyż posiadamy mikroporty i doskonale
nas słychać - w salach i w plenerze.

Czas spektaklu około 35-40 min. Całego programu z zabawami 90 min.
lub dłużej.
Reżyseria: Maria Wróbel Scenografia: Zofia Calińska i Maria Wróbel.
2. „Tam porodziła Pana Jezusa! Panna Maryja ! – muzyczna 
opowieść o Bożym Narodzeniu” w reżyserii Marii Wróbel.

Przygotowanie muzyczne - Bożena Rybczyńska, Czesław Ciemny, Mirosław Borkowski.

Muzyczna opowieśc o Bozym Narodzeniu to spektakl muzyczny podczas którego wypełniamy szopkę postaciami kreującymi postaci biblijne, które opowiadają o cudzie narodzin Jezusa w formie 12 –stu śpiewanych muzyczno-teatralno-tanecznych scenkach rodzajowych. Wędrowny Dziad grający na lirze korbowej zapowiada pieśnią narodziny Pana Jezusa i wprowadza w nastrój  średniowiecza, i zasłuchania się w opowieści… Do szopy ze zwierzętami przybywa Maryja z Józefem i Dzieciątkiem, których wiodą aniołowie. Dołączają do nich pastuszkowie i przybywają królowie oraz inne postaci z darami. Snuje się muzyczna opowieść. Scenki w wykonaniu różnych grup artystów charakteryzujących się innym stylem wykonania muzycznego. Artyści - przebrani w kostiumy z niezbędnymi rekwizytami. Scenki połączone w spójną całość poprzez opowiadaną muzycznie historię narodzin Dzieciątka-Boga. Elementem łączącym gra aktorska postaci z otoczenia Świętej Rodziny, muzyka i działania magiczne.

Scenki w formie pieśni inscenizowanych tj.

- piosenki bożonarodzeniowe z akompaniamentem organów, dzwonków, płyt i odtwarzacza CD

- kolędy śpiewane w stylu muzyki dawnej – grane na fletach

- pastorałki śpiewane na ludowo - grane przez kapelę wiejską na żywo (akordeon, bęben, altówka, trąbka)

- staropolskie mało znane kolędy i kantyczki - chóralne śpiewane pieśni a’capella i z akompaniamentem organów.

- pieśń dziada wędrownego – grana na lirze korbowej.

Wykonawcy to artyści - dzieci, młodzież i dorośli – Zespół Wokalno-Instrumentalny Stacja Bukownica, Chór Stacja Bukownica, Zespół Muzyki Dawnej z Ostrzeszowa oraz Teatr Stacja Bukownica - 36 osób.

Całość jak i poszczególne scenki - radosne, żywiołowe i bardzo barwne. Prezentacja spójna jak i może być dzielona na poszczególne scenki i dowolnie powtarzana. Przez swoją specyfikę i kreowane w kostiumach postaci zachowuje styl jarmarczno-teatralny.

 

Czas trwania ponad 1 godz.

 

3. „Wilijorze - staropolskie widowisko kolędnicze”


Wilijorze to staropolskie widowisko kolednicze, które powstało na motywach "Betlejem Polskiego" Lucjana Rydla i staropolskich koled spiewanych przez zespół Muzykanci. Przebrane postaci śpiewając kolędę z muzyka graną na żywo wchodzą do domów w wieczór Wigilijny i Święto Trzech Króli i prezentują widowsko. Żywiołowe barwne Maszkary zabierają od razu widza w świat sprzed ponad dwu tysiecy lat. Treść zwiazana z narodzinami Jezusa oraz śmiercią Heroda Wielkiego. Podana widzowi poprzez liczne wątki humorystyczne w niezwykle komiczny sposób, ale i dramatyzm - wraca do radości z narodzin Jezusa. Na pierwszy plan wysnuwa się zawoalowana w chrakterze postac Żyda, który swoją niewiedzą i gapowatością odciaga komizmem od dramatu spektaklu - walki dobra ze złem. Desptyczny Herod skazany jest na wieczne potepienie i poddany dwóm egzekucjom - Śmierć zabiera jego ciało a Diabeł dusze.

Całość ma charakter moralitetu, granego od sredniowiecza. Śpiewane w trakcie widowiska mało znane kolędy nadają niepowtarzalny charakter spektaklowi i wywołują tęsknotę za dawnymi czasami...

Postaci główne to: Herod, Król Turek, Żyd, Diabeł, Śmierć, Anioł, Maryja, Józef, Matka, Cyganka, Turoń, Pasterze, Koza, Bocian, Grajkowie – akordeon i altówka. Aktorzy cudacznie przebrani w barwne stroje odpowiednie do granych ról, wzmocnieni rekwizytami niezbędnymi do realizacji widowiska  (gwiazda, lampa, turon, kosa, dzwoneczki i innymi) oraz muzyką graną na żywo. Poprzez swoją specyfikę widowisko może być grane gdziekolwiek, ponieważ to grające postaci – „maszkary z piekła rodem” tworzą scenerię przedstawienia, a na grających przed nimi postaciach - skupia się uwaga widza. Postaci wchodzą w publiczność i grają z nimi. 

 

Wilijorze to widowisko z którym chodzi się po kolędzie i odwiedza domy życząc pomyślności gospodarzom na nowy rok, ale można tez zawędrować gdziekolwiek – do każdego domu, do urzędu, na dworzec kolejowy, do kościoła i na Jarmark – wszędzie tam gdzie są ludzie, którzy zechcą zatrzymać się na chwilę i oglądać. Przez specyfikę łatwego przemieszczania się, bez dekoracji widowisko zyskuje na łatwości w prezentacji go. Doskonale nadaje się w duże skupiska ludzi np. na Jarmarku, na Wigiljach, spotkaniach opłatkowych, w świątyniach czy gdziekolwiek - gdyż doskonale wpisuje się w każdy klimat.

Widowisko w wykonaniu Teatru Stacja Bukownica – od 5 do 16 osób w zależności od zamówienia. Grane przez nas kilkadziesiąt razy w różnych konfiguracjach obsadowych od roku 2008 roku  w szkołach, domach kultury, przedszkolach i świetlicach wiejskich.

Czas trwania widowiska 35 lub 50 min.

Reżyseria Maria Wróbel

Aktorzy to: Edward Kędzia, Jan Amroży, Marek Graj, Mirosław Borkowski, Maria Wróbel, Kapela Czesia i inni.

 

4. „Parady” – widowisko jarmarczne z komedii dell’arte

 

Teatr Stacja Bukownica  proponuje „Parady”  Hrabiego Jana

Nepomucena Potockiego czyli kilka humorystycznych historii Prozą

i Pantomimą.

„Parady, to przejęte z teatru jarmarcznego humorystyczne

scenki  napisane w 1792 roku  przez J.N. Potockiego w języku francuskim ku  rozrywce widzów dworskiego teatru w Łańcucie.

Szereg krótkich jednoaktówek wiąże się w całość nie tyle fabularnie,

co za sprawą groteskowych postaci: Zerzabelli, Gila, Kasandra, Doktora

i Leandra oraz... Niziołka. Parady przedstawione w innej, niż ma to

miejsce w dziele Potockiego kolejności, wraz z rozbudowanymi

elementami pantomimicznymi ukazują barwną, czasem oniryczną,

czasem przewrotną i niewątpliwie bardzo, bardzo zabawną i komiczną

historię ludzkich namiętności.”

Scenariusz, reżyseria i choreografia Sebastian Stafecki

Konsultacje i asysta Izabela Czajkowska

Występują aktorzy Teatru Stacja Bukownica: Dorota Walkowiak,

Wioletta Kamionka, Małgorzata Ciężka, Katarzyna Lisiak, Maria Wróbel,

Piotr Wojtecki i Mirosław Borkowski

1. PREMIERA: Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Stacja Bukownica 

„Piknik kolejowy”- 22 sierpnia 2010r.

2. II Granie: Stowarzyszenie Teatr Stacja Szamocin „Spotkanie organizacji pozarządowych”- 23 czerwca 2011r

3.III Granie: Kawiarnia „Baszta” Ostrzeszów – 23 września 2011r

4. IV Granie: Dom Kultury w Słupcy we współpracy ze Stowarzyszeniem BOWARTO – 5 grudnia 2011 r.

5.V Granie: Festiwal Teatrów Offowych Warszawa – 24 marzec 2012

 

5. Woda Żywa lub Woda Świętego Mikołaja– spektakl lalkowy

 

Proponujemy spektakl kukiełkowy "Woda Żywa" lub "Woda świętego
Mikołaja" w wykonaniu „Teatru Stacja Bukownica” działającego w
Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym „STACJA BUKOWNICA”.
Spektakl inspirowany baśnią Ewy Szelburg-Zarembiny "Woda Żywa"
- opowiada we wzruszający sposób o zdobywaniu wody żywej przez
synów dla swojej chorej matki. Dwaj synowie starsi wybierają łatwą,
ale złudną drogę. Najmłodszy syn wybiera drogę trudną pełną
niebezpieczeństw, ale pokonując strach zdobywa wodę żywą. Ocala
zaklętych braci i chorą matkę.

Spektakl prezentujemy w dużym oknie, postaci - kukły są również duże.

Grany z Mikołajem, który wychodzi w naturalnej postaci i uczy dzieci
piosenki „Przyjechał Mikołaj”, którą wszyscy razem śpiewają,  po czym
rozdaje przygotowane przez organizatorów podarki.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci ale również sprawdził się dla
młodzieży i osób dorosłych i seniorów, zapoznaje z bardzo ciekawą formą teatru -formą teatru lalkowego. Może być grany w małych jak i bardzo dużych pomieszczeniach gdyż posiadamy mikroporty i doskonale nas słychać.

Czas spektaklu około 40 min.

 

Aktorzy to: Bernadeta Wysota, Maria Wróbel, Piotr Wojtecki, Jerzy
Bojszczak i Mirosław Borkowski.

6. "Żelazne trzewiczki" - spektakl kukiełkowy na motywach baśni Hanny Januszewskiej opowiada o trzech siostrach, które chodziły do studni po wodę. ale starsze nie przyniosły choremu ojcu aby mógł sie napic. Natomiast najmłodsza przyniosła wody ale musiała coś studzience obiecać. Wyrusza za swoim ukochanym w świat w żelaznych trzewiczkach pokonując trudności i goszcząć w domach magicznych postaci księżyca, słońca i wiatru dążąc niestrudzenie naprzód. Baśń iodą myszki - kukły lub Bajka-Samograjka - postać żywego planu. 

Spektakl rozgrywa się w dużym oknie kukiełkowym i twa 60 min. Oprawiony muzyką, śpiewem i magią.

 

7. "O poznańskiej Pyrce co po Polsce wędrowała" spektakl kukiełkowy na motywach Pyzy na Polskich dróżkach - Hanny Januszewskiej. Spektakl edukacyjno-interaktywny dla dzieci przedszkolnych i szkolnych zapoznający z folklorem, obyczajami i legendami różnych regionów Polski z niezwykle barwną postacią Pyrki, której w wędrówce pomagają dzieci i z nią wykonują różne zadania. Formy lalkowe połączone z muzyką graną na żywo oraz nauką tańca i śpiewem ukazują koloryt naszej ojczyzny - Polski. Doskonale wpisuje się w edukację Przedszkolną i Wczesnoszkolną.

Czas trwania 35 min. Aktorzy to: Maria Wróbel, Piotr Wojtecki, Mirosław Borkowski.

Spektakl powstał w ramach projektu "Wędrujący teatr" wspierany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

 

8. "Diabła tam... strasze..." spektakl na motywach Zapomnianego diabła Jana Drdy. w reżyserii Marii Wróbel. Piekielnie komiczny spektakl z ironicznym podtekstem w teatrze żywego planu. Kilka aktów z muzycznymi motywami, które dzieją się... w piekle, w leśnej chacie, na plebani i w kuźni. Umiera proboszcz w Długich Kabatach, piekło przegrywa proces o jego duszę z niebem. Nikt z tej miejscowości nie przybywa do piekła, Belzebub dowiaduje się od swoich podwładnych, że od 200 lat jest tam diabeł, który... no własnie co? A co z proboszczem? Kto go zastapi? O tym spektakl. 

Czas trwania 2 godz. Spektakl grany w plenerze na stacji. 

Wykonuja aktorzy Teatru Stacja Bukownica.

 

9. "Piękna i bestia - spektakl w wykonaniu Teatru Stacja Bukownica" na motywach francuskiej baśni ludowej. Po raz pierwszy została spisana przez Gabrielle-Suzane Barbot de Villeneuve w XVIII w. Wersja bardziej uproszczona i bardziej znana do dziś, napisana została przez Jean-Marie Leprince de Beaumont, także w XVIII w. 

Baśń ta, jak każda inna, należąca do klasyki, ukazuje wady i zalety człowieka. „Piękna i Bestia” oprócz takich tematów jak egoizm, dobro, miłość, uświadamia bardzo mocno problem nietolerancji, to jak bardzo ludzie nie tolerują inności. Pokazuje, że miłość i akceptacja inności, zwycięża strach i zamienia „Bestię” w człowieka. Spektakl kukiełkowy. Projekt wspierany przez Miasto i Gminę Grabów nad Prosną

W przygotowaniu :

 

1. "NIECH PRZYBĘDĄ TU MINSTRELE" -  inspirowane teatrem średniowiecznym i renesansowym oraz teatrem tańca Piny Bausch.

 

 

........................................................................................................

         Chór Stacja Bukownica proponuje koncerty:

…………………………………………………………………………………..

Koncerty Chóru Stacja Bukownica można zamówić na miejscu na stacji

kolejowej w Bukownicy, w Sali Młodego Rolnika w Bukownicy lub

wyjazdowe u Państwa:

1. Koncert „Na skrzydłach roztańczonych marzeń…” – pieśni z

przedostatniej płyty P. Rubika i jego chóru – pod batutą Mirosława

Borkowskiego

2. Koncert „Pieśni z różnych stron świata” – pieśni z Włoch, Francji, Grecji, USA, Kanady, Czech, Rosji, Szwecji i Polski.

3. Koncert „Przyszedł na świat bezdomny...” – kolędy,

pastorałki, kantyczki - pod batutą Mirosława Borkowskiego.

4. Koncert „Jadą, jadą, jadą aniołowie...” – pieśni P. Rubika pod

batutą Mirosława Borkowskiego

5. Koncert „Betlejemskie pole...” – pieśni bożonarodzeniowe –

pod batutą Mirosława Borkowskiego.

6. Koncert „Tradycja! Tradycja! Tradycja!” – pieśni z musicalu

zrealizowanego na stacji ze „Skrzypka na dachu” – pod batutą Mirosława Borkowskiego

7. Koncert „Pieśni walki pokoju i tęsknoty…” – pieśni patriotyczne

dawne i współczesne pod batutą Mirosława Borkowskiego.

8. Koncert „Habemus Papam” – pieśni P. Rubika ku uczczenia Papieża

Jana Pawła II  pod batutą Mirosława Borkowskiego.

9. Koncert „Psalmy Dawidowe” – pieśni P. Rubika z pierwszej płyty

pod batutą Mirosława Borkowskiego.

10. Koncerty na Ślubach i innych Uroczystościach Rodzinnych w

kościele i w innych miejscach.

11. Koncert „Obrzędy dożynkowe” – pieśni dożynkowe z częścią

obrzędową pod batutą Mirosława Borkowskiego.

 

Koncerty trwają od 50 – 90 minut. Pieśni ślubne wykonujemy według

życzenia nowożeńców, a w czasie innych uroczystości również według

życzeń zamawiających.

.........................................................................................................

Stowarzyszenie proponuje pikniki:

…………………………………………………………………………………..

1. „ Piknik artystyczno-rekreacyjny”
Proponujemy atrakcyjny piknik artystyczno-rekreacyjny na stacji bądź 
wyjazdowy
dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Proponujemy go dla grup
zorganizowanych z przedszkoli, szkół i innych placówek. Piknik
prowadzony jest przez artystów działających w Stowarzyszeniu
Kulturalno-Edukacyjnym „STACJA BUKOWNICA”
i zawiera:
1.Powitanie Gości na Stacji pieśnią - przebranych cudacznie aktorów.
2.Spektakl kukiełkowy „Żelazne Trzewiczki” inspirowany baśnią Hanny
Januszewskiej o tym samym tytule - opowiada o miłości rodzinnej oraz
wytrwałości w szukaniu swojego szczęścia i miłości - lub spektakl lalkowy
„Woda żywa” na motywach baśni Ewy Szelburg-Zarembiny, która
opowiada we wzruszający sposób o zdobywaniu wody żywej przez synów
dla swojej chorej matki. Spektakle grane są w czarnym oknie w magazynie
stacyjnym lub „Chatkę bajek” – spektakl interakcyjny grany przed stacją.
3.Zabawy integracyjne, ludowe i parateatralne bardzo aktywizujące
uczestników – prowadzone i bawione przez Ośmielaczka i Figlaczka –
Urwisków Stacyjnych.
4.Przejażdżki drezyną mechaniczną ( atrakcją stacji) – prowadzone
przez Motorynka lub Zawiadaczkę – Kolejarzy Stacyjnych
5.Strzelanie z łuku – prowadzone i strzelane przez Amorka Stacyjnego.
6.Puszczanie baniek – prowadzone przez Banieczkę Tęczową Stacyjną.
7.Chodzenie na czas z kijkami – prowadzone przez Norniczka Walkinga
8.Konkurs kręcena obręczą – prowadzone przez Hula-Hopkę
9.Jazda rowerem na czas - prowadzone przez Bycklisteczkę
10.Ognisko lub grill z kiełbaskami – prowadzone przez Prometeuszka
- Ogieniuszka Stacyjnego.
( dla dorosłych i starszej młodzieży – strzelanie z wiatrówki
prowadzone przez Zodiaczka- Strzelaczka)
Czas trwania pikniku do uzgodnienia. Pikniki wyjazdowe – programy do
uzgodnienia w poszerzeniu o bogatszą ofertę zabaw, gier i konkursów,
turniejów i dyscyplin sportowych.

…………………………………………………………………......................................

 

Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” 

Bukownica 195, 63-520 Grabów nad Prosną

Tel. 691432209, 791124932 email:stacjabukownica@o2.pl

www.stacjabukownica.jimdo.com 

NIP 5140318182   REGON 301292188  KRS 0000343085

Konto: Bank Ochrony Środowiska S.A.

nr  17 1540 1173 2117 4006 1621 0001